Czy zależy ci na swoim samochodzie? Czy zależy ci na spektakularnym wyglądzie Twojego samochodu? Jeśli tak, prawdopodobnie przeprowadziłeś już pewne poszukiwania na temat dostępnych produktów do ochrony i zabezpieczenia lakieru swojego samochodu, i prawdopodobnie natknąłeś się na informacje na temat dwóch różnych produktów: folia ochronna lakieru PPF (Magic Skin, ClifDesign, CARMAGA, XPEL) i powłoki ceramiczne (Nasiol, CarPro, Optimum, Titan Coatings, AQUA, ULTRACOAT). Jaka jest różnica między tymi dwoma produktami? 

 

Co osiągną dla twojego samochodu? I jaka będzie najlepsze rozwiązanie ochrony lakieru twojego samochodu?

 

Zagłębmy się w te pytania.

Czym jest folia ochronna lakieru?

Folia ochronna lakieru to transparentny materiał składający się z poliuretanu, kleju i warstwy samoregenerującej, który może zostać nałożony na każdą zewnętrzną powierzchnię lakierowaną na Twoim pojeździe.

 

Krótko mówiąc – folia ochronna lakieru samochodowego zachowuje wysoką wartość Twojego pojazdu (oszczędzając przy tym Twoje pieniądze na lakierowanie i spadek wartości przez utratę wylądu), bo zmniejsz ryzyko różnego rodzaju uszkodzeń, takich jak:

 

 • Obicia i rysy spowodowane przez kamienie na drodze
 • Okrągłe rysy (swirle) powstałe podczas mycia
 • Zabrudzenia chemiczne spowodowane przez kwaśne zanieczyszczenia
 • Ślady trawienia spowodowane przez kwaśne zanieczyszczenia
 • Zacieki twardej wody z osadów mineralnych
 • Oksydacja (blaknięcie) z ekspozycji na promieniowanie UV

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o historii i technologii folii ochronnej lakieru, przeczytaj nasze formalne wprowadzenie do produktu.

Zabezpieczenie pojazdu folią PPF

Folia PPF chroni lakier przed utratą połysku i koloru, a dodatkowo zabezpiecza go przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nawet na 10 lat.

Czym jest powłoka ceramiczna?

Powłoka ceramiczna to preparat zawierający SiO2 lub SIC, który nakłada się na zewnętrzne powierzchnie pojazdu. Po aplikacji powłoka łączy się chemicznie z lakierem pojazdu, tworząc warstwę ochronną i hydrofobową powierzchnię. Hydrofobowe właściwości powłoki ceramicznej utrudniają łączenie się zanieczyszczeń z lakierem samochodu.

 

Ma to dwie główne korzyści dla właściciela samochodu.

 

 1. Utrzymuje samochód czystszy na dłużej.
 2. Ułatwia mycie samochodu, kiedy przychodzi czas na umycie.

 

Powłoka ceramiczna pomoże również zmniejszyć ryzyko pewnego rodzaju uszkodzeń, takich jak:

 

 • Promieniowanie UV
 • Zanieczyszczenia o agresywnym pH (deszcze, owady, ptasie odchody)
 • Sól drogowa oraz warunki atmosferyczne
 • Chemia stosowana na myjniach
 • Lotna rdza, która powstaje podczas hamowania.

 

Aby dowiedzieć się więcej o korzyściach i ograniczeniach powłok ceramicznych, można o nich przeczytać tutaj.

Zabezpieczenie lakieru powłoką ceramiczną
Powłoka ceramiczna chroni lakier przed kwaśnymi deszczami, promieniowaniem UV, przyklejającymi się owadami i ptasimi odchodami, przez co spowalnia jego starzenie.

Jakie są podobieństwa między folią ochronną a powłoką ceramiczną?

Oba produkty mają na celu zachowanie nowości wyglądu Twojego samochodu poprzez ochronę i konserwację lakieru.

Oprócz tego wspólnego celu, oba produkty mają kilka podobnych cech wydajnościowych. Konkretnie, oba produkty pomagają zmniejszyć uszkodzenia spowodowane ekspozycją na UV i kwaśne zanieczyszczenia.

 

W końcu, jeśli zdecydujesz się na zakup folii ochronnej lub powłoki ceramicznej, Twój samochód zyska na wartości.

 

Pomimo tych podobieństw, folia PPF i powłoka ceramiczna różnią się znacząco i pełnią różne funkcje.

Folia PPF jest grubsza niż powłoka ceramiczna. Ponadto, folia PPF ma warstwę samoregenerującą, który pozwala mu na samodzielne regenerowanie się; to znaczy, powraca do swojej pierwotnej formy po tym jak zostanie zarysowana. Ważna uwaga: dotyczy to rys, które nie przetną tejże warstwy.

Te właściwości pozwalają na absorbowanie kamieni, drobnych zarysowań, rys i plam po twardej wodzie bez zostawienia trwałych uszkodzeń.

 

Powłoka ceramiczna nie ma takiej zdolności. Pomimo dzikich twierdzeń niektórych producentów i instalatorów, powłok ceramicznych nie eliminuje ryzyka uszkodzeń związanych z kamieniami, zarysowaniami, rysami i śladami po twardej wodzie.

 

Jednak powłoki ceramiczne mają swoje mocne strony, zwłaszcza w zakresie hydrofobowej powierzchni, jaką tworzą. Folia PPF aplikowana w naszym studio jest wyposażone w hydrofobową powłokę, ale po około roku od aplikacji należy ponownie zaaplikować powłokę hydrofobową do folii.

 

Co więcej, gdy zastosujesz powłokę ceramiczną na swoim pojeździe, otrzymasz korzyści z jego hydrofobowych właściwości na każdej powierzchni, nie musząc nakładać folii PPF na cały pojazd.

Co jest lepsze? Ceramiczne powłoki czy PPF?

Jest dobra wiadomość – nie musisz wybierać między jednym a drugim produktem. Obydwa zabezpieczenia mogą być stosowane na tym samym pojeździe. Skuteczny duet folii PPF i powłoki ceramicznej to najlepsza forma niewidocznego zabezpieczenia, jakie możesz zakupić dla swojego samochodu.

 

Oto jak to działa.

 

Najpierw nakłada się folię PPF na części pojazdu, które będą najbardziej podatne na uderzenia kamieni lub zarysowania związane z odpryskami drogowymi. Ponieważ powłoka ceramiczna nie chroni przed tego rodzaju uszkodzeniami, ważne jest, aby na te obszary nałożyć folię ochronną. Obejmuje to zazwyczaj przedni zderzak, maskę, błotniki, lusterka boczne.

 

Gdy najbardziej wrażliwe obszary są chronione folią PPF, na pozostałe elementy pojazdu nakłada się powłokę ceramiczną. Powłoka będzie łączyła się z lakierem pojazdu.

 

W każdym innym miejscu na pojeździe, bez względu na to, czy jest chronione folią, czy nie, powłoka ceramiczna zapobiega utlenianiu i zabrudzeniom chemicznym. Ponadto, hydrofobowa powierzchnia utrudnia zanieczyszczeniom przyleganie do pojazdu, co utrzymuje lakier w czystości i ułatwia jego czyszczenie. Gładka powierzchnia również zwiększa połysk lakieru auta.

 

Razem oba produkty będą zachować lakier Twojego samochodu na dłuższą metę i poprawiać jego wygląd na co dzień.

 

Jeśli Twoim celem jest ochrona i zachowanie nowego wyglądu lakieru samochodu, aby wyglądał olśniewająco każdego dnia, kiedy nim jeździsz, połączenie folii PPF i powłoki ceramicznej może być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz ten Mercedes GLE zabezpieczony folią PPF lub Mercedesa GLE gdzie zastosowane zostało połączenia folii PPF i powłoki ceramicznej.

 

NOWY MERCEDES GLE

Kolejny Mercedes GLE – bezkompromisowe zabezpieczenie całego lakieru folią PPF + stylizacja

NOWY MERCEDES GLE

Nowy Mercedes GLE – zabezpieczenie frontu folią PPF, powłoką ceramiczną i zaimpregnowanie wnętrza auta.

Jesteś zainteresowany/a zabezpieczeniem samochodu w moim salonie? Podaj kilka szczegółów, a ja skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h.

A jeśli preferujesz bezpośredni kontakt, nie zwlekaj – zadzwoń już teraz +48 798 971 466  lub odwiedź mnie – Zielona Góra, Zawada-Torfowa 2